بیشتر بدانیم...خانهزندگی شهریساختمان

آشنایی با کاربرد انواع میلگرد در ساختمان

میلگرد، به پروفیلی با سطح مقطع دایره‌ای و توپُر گفته می‌شود که اغلب افراد، نوع فلزی آجدار آن را که در ساختمان‌سازی کاربرد دارد، می‌شناسند. به طور معمول، جنس میلگرد از فولاد است؛ اما باید بدانید که تنوع تولید این محصول، بسیار زیاد بوده و در صنعت، انواع میلگرد، تولید و استفاده می‌شود.

 به گزارش آگاهی مصرف، میلگردها در سه نوع ساده، آجدار و میلگرد کلاف هستند و می‌توان گفت که اولین مشخصه و تفاوت میلگردها در سایز آن‌هاست.

تفاوت میلگردها
میلگرد به پروفیلی با سطح مقطع دایره‎‌ای گفته می‌‌شود که جنس‌های مختلفی از آن در بازار وجود دارد. به طور معمول، جنس میلگردها از فولاد است، تنوع مختلفی دارند و در پروژه‌های ساختمانی کاربردهای زیادی دارند. شما می‌توانید با توجه به نیازتان، از 6 نوع میلگرد در پروژه‌های عمرانی استفاده کنید.

 • تقسیم بندی میلگردها از نظر جنس
  میلگرد اروپایی
 • میلگرد کربن‌دار (میلگرد پایه‌سیاه)
 • میلگرد گالوانیزه
 • میلگرد اپوکسی پوشش‌داده‌شده
 • میلگرد فایبر گلاس پلیمر
 • میلگردهای فولادی ضد زنگ

علاوه بر این موارد، میلگردها از نظر استاندارد تولید هم به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند:

 • تقسیم بندی میلگردها بر اساس استاندارد
  میلگرد (A1 (S240: از نوع میلگرد ساده است و برای خم‌کاری و جوشکاری استفاده می‌شود. میلگردهای شماره‌ی 8 تا 10 از این نوع هستند.
 • میلگرد (A2 (S340: با نام میلگرد مارپیچی یا فنری شناخته می‌شود. آج این میلگرد به صورت مارپیچ از ابتدا تا انتهای میلگرد، ادامه پیدا می‌کند و در هیچ کجا قطع نمی‌شود.
 • میلگرد (A3 (S400: از نوع میلگرد آجدار و عمدتاً آج جناقی است که بیشترین کاربرد آن در عملیات ساختمانی است.
 • میلگرد (A4 (S500: به دلیل استحکام بالا برای جلوگیری از اتلاف منابع و صرفه‌جویی در هزینه‌های پروژه مناسب است. میلگردهای A4 دوکی‌شکل هستند و عمدتاً از فولادهایی با کربن بالا ساخته می‌شوند.

کاربرد انواع میلگرد
میلگردهای ساده و آجدار، پُرکاربردترین نوع میلگردهای استفاده‌شده در صنعت و ساختمان‌سازی هستند. این مقطع فولادی بخش زیادی از وظیفه‌ی تحمل و انتقال فشار را بر عهده دارد.

تصور بسیاری از افراد این است که میلگردها، فقط در ستون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالی که اینطور نیست! به طور کلی، میلگردها از  پایین‌ترین نقطه‌ی ساختمان در فوندانسیون تا بالاترین نقطه در ستون برای شکل‌دادن ساختمان کاربرد دارند.

بهتر است بدانید که علامت اختصاری میلگرد به منظور تشخیص کارخانه‌ی تولیدکننده‌ی این محصول است که متشکل از حروف و اعداد بوده و شناسنامه‌ی کلی میلگردها محسوب می‌شود. قطعاً انتخاب بهترین میلگرد برای افرادی که در حوزه‌ی ساختمان‌سازی فعالیت دارند، مسئله‌ی مهمی است.

میلگردهای ساده
همان طور که می‌دانید، میلگردهای ساده به میلگردهایی گفته می‌شود که دارای سطح صاف و بدون آج هستند. میلگردهای فولادی ساده، اغلب با قطر 6 تا 50 میلی‌متری عرضه می‌شوند.

میلگرد ساده به راحتی بریده و خم می‌شود، بنابراین در ساخت پل‌ها یا سایر سازه‌های سنگین از این نوع میلگرد استفاده نمی‌شود. از مهمترین کاربردهای میلگرد ساده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اتصالات ساختمانی
 • ساخت اتصالات صنعتی
 • قطعات خودروسازی

اتصالات زیربنایی در جاده‌ها و بزرگراه‌ها (زمانی که به یک روکش فلزی سبک در سازه‌ها نیاز باشد)

میلگردهای آجدار
میلگردهای آجدار که امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، بر خلاف میلگرد ساده، دارای آج‌ و فرورفتگی‌هایی روی سطح خود هستند. این موضوع، باعث شده تا این نوع میلگرد، مشکل فرسودگی نداشته باشد و درون بتن و فولاد به خوبی عمل کند. مهمترین نقش میلگرد آجدار، افزایش سطح مقاومت کششی در سازه‌های بتنی است.

میلگردهای آجدار با قطر 6 تا 50 میلی‌متر تولید می‌شوند. میلگرد ترمکس از نمونه‎ میلگرد آجدار است که از مقاومت بالایی برخوردار است. استفاده از این نوع میلگرد در سازه‌های بتنی به خصوص در کنار سیمان مسلح (RCC)، مقاومت بالایی را ایجاد خواهد کرد.

از مهمترین کاربردهای میلگرد آجدار می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مورد استفاده در انواع سازه‌ی بتنی مانند پل‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس BRT، ساختمان‌ها و برج‌ها
 • در سازه‌های فولادی به‌ منظور تقویت سازه، مقاوم‌سازی در برابر زلزله و مواردی از این قبیل

مهمترین کاربرد میلگرد آجدار، تولید بتن مسلح است. بتن از مقاومت کششی پایینی برخوردار است، به همین دلیل با استفاده از مصالح دیگر باید این ضعف را برطرف کرد. میلگرد آجدار به عنوان بهترین گزینه برای مسلح‌کردن بتن استفاده می‌شود و از تخریب کوتاه‌مدت آن جلوگیری می‌کند. / اخبار ساخته ها

 

لینک کوتاه: https://agahimasraf.ir/?p=75369

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا