اخبارمالی و اقتصادی

افزایش درآمد‌های دولت تنها راه کنترل حجم نقدینگی

دانستنی :یک کارشناس اقتصادی گفت: دولت باید در تلاش باشد تا با محدودیت‌های تجاری که هم اکنون با آن روبه رو هستیم، مبارزه کند تا این محدودیت‌ها به حداقل خود برسند و درآمد‌های کشور متزلزل نشوند.

به گزارش دانستنی ،از میزان، نقدینگی یکی از اصطلاحاتی است که این روزها زیاد به گوش می خورد که به مقدار پول نقد در گردش در اقتصاد گفته می شود.

حجم نقدینگی در کشور هر ساله روبه افزایش است و تقریبا طی ده سال گذشته نقدینگی در اقتصاد ایران روند نزولی را به خود ندیده است.

طبق گفته کارشناسان و فعالان اقتصادی، افزایش نرخ تورم و ایجاد حباب قیمتی در بسیاری از بازارهای سرمایه ای، بی تاثیر از افزایش حجم نقدینگی در کشور نیستند و با یک دیگر رابطه مستقیم دارند.

در همین راستا حسین وکیلی به عنوان یک کارشناس اقتصادی درخصوص حجم نقدینگی در کشور اظهار کرد: در صورتی که اقتصاد یک کشور مولد و پویا باشد، حداقل حجم نقدینگی در اقتصاد آن کشور کفایت می‌کند و نیازی به افزایش حجم پول نقد در گردش مالی آن کشور نیست همچنین اقتصاد ایران نیز باید خود را به سمت یک اقتصاد پویا و مولد بکشاند.

وی در ادامه افزود: افزایش حجم نقدینگی زمانی رخ می‌دهد که دولت احساس کمبود بودجه و کاهش میزان درآمد‌های خود را داشته باشد که در این صورت کسری بودجه و کاهش درآمد‌ها از طریق افزایش حجم نقدینگی جبران خواهند شد.

این کارشناس اقتصادی خاطر نشان کرد: دولت برای اینکه بتواند از پس هزینه‌های خود برآید به ناچار دست به افزایش حجم نقدینگی می‌زند، که عمدتا از طریق قرض کردن از بانک مرکزی صورت می‌گیرد.

وکیلی با ذکر این مطلب که حجم نقدینگی با درآمد‌های دولت رابطه‌ی عکس دارد عنوان کرد: یعنی با کاهش درآمد‌ها حجم نقدینگی در اقتصاد کشور افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: راهکار‌های اخیر بانک مرکزی در راستای کنترل نرخ ارز موفقیت آمیز بوده و هم اکنون شاهد روند نزولی نرخ ارز در بازار هستیم، اما کنترل تورم و جلوگیری از افزایش حجم نقدینگی از مهم‌ترین اقداماتی است که بانک مرکزی در راستای پیشبرد خط اقتصادی کشور باید هرچه سریع‌تر انجام دهد.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: ابزار‌ها و راهکار‌های بانک مرکزی درون زا هستند و در شرایط فعلی با توجه به کاهش نسبی درآمد‌های دولت و محدودیت‌های بین المللی که ایران با آنها مواجه است، نمی‌توانند کارساز باشند.

وکیلی در رابطه با محدودیت‌های تجاری که کشور با آن مواجه است گفت: دولت باید در تلاش باشد تا با محدودیت‌های تجاری که هم اکنون با آن روبه رو هستیم، مبارزه کند تا این محدودیت‌ها به حداقل خود برسند و درآمد‌های کشور متزلزل نشوند.

وی بیان کرد: در راستای کاهش حجم نقدینگی دولت باید در ابتدا مشکلات بزرگ را حل کند و در ادامه با استفاده از ابزار‌های پیشنهادی اقتصاد کشور را کنترل کند.

طبق این گزارش باتوجه به شرایط فعلی اقتصاد، دولت باید از هر اقدامی برای افزایش درآمدهای خود دریغ نکند و همواره در تلاش باشد تا حجم نقدینگی در کشور را کاهش دهد تا وضعیت بخش های دیگر اقتصاد کشور نیز بهبود یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا