ایمنی کار

رنگ ها در کارگاه های صنعتی

طبق استاندارد ANSI(مؤسسه ملی استاندارد آمریکا) هر رنگ دارای کاربرد ویژه ای بوده و در موارد خاصی بکار می رود.
قرمز: رنگ قرمز علامت توقف (کلیدهای توقف اضطراری) و تجهیزات پیشگیری و مبارزه با حریق مانند جعبه های هشدار دهنده، سطل های شن و … را نشان می دهد.

نارنجی: این رنگ برای نشان دادن خطر بکار می رود. مثلاً برای نشان دادن قسمت های متحرک ماشین که می تواند ایجاد له شدگی، بریدگی و … بکند و نیز اگر حفاظ ماشین برداشته شود با این رنگ نشان می دهند.
سبز: برای نشان دادن راه های تخلیه، نجات، پست های کمکهای اولیه، اجازه عبور وسایل نقلیه و بطور کلی معرف تأسیسات حفاظتی است. (رنگ سبز یعنی رنگ ایمنی.)

آبی: از آنجایی که آبی، رنگ اصلی هشدار دادن می باشد و برای نشان دادن خطر بکار می رود. کاربرد آن شامل؛ برچسب زدن برای هشدار دادن و جلوگیری از شروع و به راه افتادن ماشین هایی که تحت تعمیر بوده و کارگر در آنها مشغول بکار هستند، می باشد.

زرشکی (ارغوانی ): برای مشخص کردن خطر تابش اشعه هایی نظیر ایکس، آلفا، بتا، گاما، پروتون و … بکار می رود. این رنگ به همراه پره های شکسته شده در یک زمینه زرد برای نشان دادن اتاق ها و محل هایی است، که در آنجا مواد رادیواکتیو ذخیره یا جابجا می شود.

زرد: برای نشان دادن احتیاط و مخاطرات فیزیکی نظیر برخورد، سر خوردن، افتادن و ماندن بین چیزی بکار می رود.
سیاه و سفید: برای راهروهای رفت و آمد و خطوط جهت یابی بکار می رود.

سیاه و زرد: برای نشان دادن مسیر حرکت وسایل نقلیه مثل لیفتراک بکار می رود. مهمترین کاربرد رنگ در صنعت نشان دادن هویت لوله ها است.
منبع :
http://www.technosanat.biz

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا