امداد و نجات

در مواجهه با سوانح رانندگی چه باید کرد؟

در حالت کلی هنگام رخداد تصادف سه بحث زیر را مد نظر داریم:
۱-اقدامات لازم برای صحنه تصادف
2-اطلاع رسانی امدادها
3-کمک های اولیه برای مصدومین
***************
اقدامات لازم برای صحنه تصادف
1-افراد حاضر در صحنه را از محل حادثه‌ متفرق کنید.
2-دور کردن مصدومان بخصوص از نقاط پر خطر که خطراتی نظیر ریزش جاده،انفجار و … وجود دارد.
3-موافق‌ جریان‌ باد بایستید.
4-وسائل نقلیه آسیب دیده را اگر روشن هستند، خاموش کرده و ترمز دستی را بکشید، خودرو را روی دنده قرار داده و راهنما هشدار را بزنید.
5-در هنگام آتش سوزی هرگز بر روی آتش آب نریزید!!! زیرا آتش ناشی از روغن یا گازوئیل باعث شناور شدن آب بر آن شده و آتش را گسترش می دهد و در صورت وجود کپسول مهار آتش و شخص وارد، اقدامات لازم را انجام دهید.
6-اگر خودرو چپ‌ کرده‌ است‌، سعی‌ نکنید آن‌ را برگردانید ولی از واژگون‌ شدن‌ آن‌ جلوگیری نمایید.
7-افرادی را برای راهنمایی رانندگان برای کاهش سرعت، عدم تجمع و راهنمایی مسیر بگمارید و در شب از چراغ های هشدار استفاده نمایید.
8– اگر مثلث هشدار دارید، آن را در فاصله حدود ۴۵ تا ۵۰ متری حادثه (حداقل) قرار دهید.
9-اولویت خودتان باشید نه خودرو! ماشین را می توان دوباره خرید یا ترمیم کرد اما انسان را خیر!
10-از خودروهایی که روی آن ها علامت E -که مخفف واژه انگلیسی برای کاربرد مواد انفجاری می باشد- وجود دارد، کاملاً فاصله بگیرید

اطلاع رسانی امدادها
1-به سرعت با تلفن همراه خود به اورژانس زنگ بزنید.
2-برای آنتن دهی بهتر به محلی که اطراف آن باز و بر بلندی باشد، بروید.
3-شماره های پلیس، اورژانس و آتش نشانی را به ترتیب ۱۱۰ و ۱۱۵ و ۱۲۵ هستند، به خاطر بسپارید.
4-در هنگام تماس آرامش خود را حفظ کنید به عبارتی؛ با ترس و استرس و عدم تکلم واضح و همراه با داد و فریاد ناشی از نگرانی صحبت نکنید و با اطلاع دادن خونسردانه اجازه دهید مسئولین مربوط با تمرکز و به وضوح محل و نوع حادثه را تشخیص داده ، سریعاً اقدام نمایند.

کمک های اولیه برای مصدومین
1- ببینید – از طریق حرکت قفسه سینه – مصدوم تنفس دارد یا خیر؟.اگر قفسه سینه حرکت می‌کند اما جریان هوا شنیده یا حس نمی گردد این یعنی راه هوایی مسدود شده و بایستی سریعاً راه هوایی را باز کرد.
2- اگر بیمار نفس نمی کشد، به دادن تنفس مصنوعی اقدام کنید. قبل از انجام سر او را خم کنید تا مواد لزج و خون و … از دهان وی خارج گردد و در طول انجام این کار، مراقب باشید به گردن وی فشار وارد نگردد.
3-اگر مصدوم جراحت شکستگی (که موجب آسیب بیشتر گردد) ندارد، علاوه بر تنفس مصنوعی، با انتهای کف دو دستانتان بر قفسه سینه وی فشار آورید.
4- همچنین قلب و نقاط حساس خون رسانی دیگر بدن را با دستانتان به شیوه درست ماساژ دهید تا جریان خون بهتر صورت گیرد.
5- مصدوم را هرگز حرکت ندهید، مگر در مورد اضطراری، چرا که شکستگی استخوان ها در صورت جابجایی، گوشت و رگ ها و عصب های عضلات را پاره می کنند.
6- اولویت کمک اولیه را برای مصدومان با جراحات و سوختگی های شدید قرار دهید.
7- همواره در تصادفات، ایجاد صدمه در گردن و سر و نخاع معمول تر است، پس در هنگام رسیدگی به مصدوم حتما از شخصی کمک بخواهید تا سر وی را با دستان نگه دارد.
8- در حالتی که مصدوم برای جابجایی، منع ندارد، بدن وی را در امتداد افق بدون انحنا حرکت دهید(به کمک حداقل ۳ نفر) و سر نسبت به راستای بدن پایین تر باشد تا خون رسانی به مغز بهتر صورت پذیرد.
9- در صورت پارگی بخشی از بدن مانند بازو یا ران پا، به کمک هرپارچه ای مثل لباستان ، بستن ناحیه به شکل درست را با پارچه انجام دهید تا خونریزی کمتر صورت گیرد.

منبع مطالب:
http://edu.autoniaz.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا