زندگی شهری

پرورش گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپاتمانی از جمله گیاهان زینتی هستند که در محیط بسته آپارتمانی کاشته می شوند وپرورش می یابند. گیاه زینتی به گیاهی گفته می‌شود که در باغ گل و یا به عنوان گیاه خانگی رشد داده می‌شود. آن ها معمولاً به خاطر نمایش گل‌هایشان کاشته می شوند. ویژگی های دیگر این گیاهان به خاطر برگ، بو، میوه، ساقه و پوست آن هاست. بعضی اوقات نیز ویژگی های غیر عادی این گیاهان باعث قرار گیریشان در رده گیاهان زینتی می شود مثلاً خارهای بعضی از تیره های رز و کاکتوس. البته در همه این مواردهدف از پرورش این گیاهان لذت بردن پرورش دهنده ها و بازدیدکننده ها از گیاهان زینتی است.

باید به یاد داشته باشید که هنگام انتخاب گیاه مناسب، به شرایط منزل خود و همچنین به این که قصد دارید گیاه را در کجا قرار دهید فکر کنید. اما روش صحیح انتخاب گل و گیاه آپارتمانی چیست؟

▪ راز موفقیت
برگ های تزئینی معمولاً در هر مجموعه گیاه خانگی دیده می شوند. این گیاهان در تمام سال شکلی زیبا دارند و در رنگ ها، بافت ها، اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند.تقریباً برای هر نوع شرایطی- از لبه آفتابی پنجره گرفته تا گوشه کم نور حمام- گیاه مناسب یافت می شود.
گیاهان گلدار رنگ هایی درخشان و بویی خوش به فضای منزل اضافه می کنند. بعضی از آن ها برای پرورش دادن در فضای بسته مناسب نیستند و عده دیگر به قدری سازگارند که همه ساله غرق گل می شوند. مهم ترین نکته این است که نیازهای گیاه را بشناسید و توقعاتش را برآورده سازید تا او هم در تمام مدت فضایی شاداب و زیبا برایتان بسازد.

▪ تهیه گیاه
گیاه مورد نظر خود را از جایی تهیه کنید که شناخته شده بوده، از گیاهان به خوبی مراقبت کند. بعضی از فروشندگان گل مجموعه ای از گیاهان کمیاب یا غیر عادی نیز پرورش می دهند که معمولاً در دیدرس نیست، درباره وجود چنین گیاهانی از فروشنده سؤال کنید.
بسیاری از علاقمندان گیاهان خانگی، گل و گیاهان استثنایی و زیبایی را با کاشت بذر آن ها تولید کرده اند. اگر به گیاه خاصی علاقه داشته، شرایط نگهداری آن را هم دارید، می توانید بذر آن را از مغازه های ابزار باغبانی تهیه کرده، یا از دوستان و اقوام و حتی گل فروشی های معتبر بخواهید که بذر آن را برایتان بفرستند.
کاشتن بذر گیاهان آپارتمانی از جمله روش های بسیار رضایت بخش باغبانی است. دانه ها، معمولاً با یک دستور کاشت و نگهداری همراهند و در غیر این صورت نیز مشاوره با هر باغبان کارکشته ای می تواند بسیار مفید باشد. اگر در منزل دوستی گیاه جالبی دیده اید نیز می توانید یک قلمه یا بذر آن را از وی گرفته، بکارید.
هرگز گیاهی را که آلوده به شته های ریز یا انواع دیگر آفات بسیار کوچک است، به خانه نبرید.

▪ دقت در هنگام خرید
قبل از خرید، گیاه را به دقت بررسی کنید. برگ های تزئینی باید پرپشت و شاداب بوده، رنگ درخشانی داشته باشند. ساقه ها و برگ ها باید محکم بوده، پلاسیده و خمیده نباشند. در گیاه سالم همواره نشانه جوانه های تازه وجود دارد، برگ ها باید تمیز و طبیعی باشند و با اسپری یا واکس براق کننده پوشیده نشده باشند.
ـ هنگام انتخاب گیاه گلدار، گلدانی پر از گل های باز انتخاب نکنید. زیرا هرچند این گیاه در این لحظه بسیار زیبا و باشکوه است، اما گل های تمام شکفته به روزهای پایانی عمر خود رسیده، به سرعت از بین می روند. گیاهی که انتخاب می کنید باید پر از غنچه و تعداد کمتری گل شکفته داشته باشد تا مدت بیشتری در خانه دوام داشته باشد.
البته گل های شکفته در گیاهانی مانند آنتوریوم-که گل هایی چرم مانند و دایره شکل دارد- تا ماه ها دوام دارند و استثنائاً بهتر است در حالت تمام شکفته خریداری شوند.
ـ گیاه را برای جستجوی بیماری یا آفت بررسی کنید. به محل اتصال ساقه و تنه توجه کنید. گیاهی که آلوده به شته های ریز یا انواع دیگر آفات بسیار کوچک است، به خانه نبرید. زیرا این آفات به سرعت میان گیاهان پخش می شوند.
ـ حشرات، بخصوص بر روی گیاهانی که خارج از گلخانه پرورش داده می شوند وجود دارند و گیاهانی که در طی ماه های گرم به خارج از منزل برده می شوند نیز، حشرات را به خود جلب می کنند.
ـ خاک را نیز بررسی کنید. آن را با انگشت امتحان کنید. خاک نباید بیش از حد فشرده یا بیش از حد سبک و پوک باشد. بعضی از فروشندگان برای کاستن از مخارج، به جای به کار بردن خاک گلدان، از خاک معمولی باغبانی استفاده می کنند. چنین خاکی هنگام خشک بودن به سختی آجر شده و مانع رشد گیاه می شود. در صورت لزوم خاک چنین گلدان هایی را با خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی عوض کنید.

منبع : http://vista.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا